{lang: 'cs'}
První skutečně nezávislé thajské království založili v roce 1238 princové Pho Khun Pha Mueang a Pho Khun Bang Klang Hao, kteří společnými silami vyhnali Khmery. Pho Khun Bang Klang Hao byl poté korunován jako král Indrathit. Jeho syn, král Ramkhamhaeng, který vládl po čtyřicet let, byl prvním z řady velkých thajských panovníků.
Sukhothaj byla jedním ze dvou center moci, které ve 13.století vznikly. První tvořila Lanna, království v povodí Mekongu, druhou pak Sukhothai Si Sachanalai, Kamphang Phet a Phitsanulok.
Architektonický styl používaný v Sukhothaji se nese v duchu přesvědčení, že velké znamená působivé. Zdá se, že původní stavitelé chtěli vytvořit město podle angkorského stylu s jeho vlastní kosmologií, ale nestihli ho dokončit. Zachovaly se pouze náboženské stavby, pro které byly používány odolné materiály. Nejstarší náboženskou stavbou je malá hinduistická svatyně Ta Pha Daeng. Celkem v Sukhothaji vládlo osm králů až do roku 1365, kdy se stala vazalským státem Ayutthaye.
Dnešní Sukhothaj je město rozdělené na novou a starou část, v nové Sukhothaji se nachází většina hotelů a guesthousů,hlavní památky najdete ve staré části.
Letiště se nachází asi 40 km severně od města; let z Bangkoku trvá 70 minut. Autobusy z Bangkoku odjíždějí ze severního terminálu každou půlhodinu, cesta trvá 7 hodin. Časté je také spojení s Chiang Mai, hlavně v ranních hodinách, vzdáleným 5,5 hodiny jízdy. Vlakové spojení s Bangkokem neexistuje, železniční zastávka je v 60 km vzdáleném Phitsanuloku, odkud musíte do Sukhothaje autobusem.
Spojení nové a staré Sukhothaje zajišťují songthaewy, cesta trvá půlhodinu. Jejich zastávka je u vchodu do historického areálu. Nejlepším způsobem místní dopravy je kolo.
Turistické zajímavosti
V Nové Sukhothaji stojí za zmínku kaple ležící před městskou radnicí s vysoce uctívanou kamennou sochu Phra Mae Ya, postavu v královském oděvu s bílou tváří, dlouhými vlasy. Metr vysokou sochu nechal postavit král Ramkhhaeng na počest své matky.
Historický park v Sukhothaji, ležící 12 km od centra města, byl zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Park je rozdělen do pěti zón, kterými lze procházet nebo ještě lépe je objíždět na kole.
Centrum historického parku obklopují zdi o délce 1 800 a šířce 1 300 m ukrývající komplex pětatřiceti budov. Ve zdech jsou čtyři brány, u jedné z nich visel zvon, který tam nechal nainstalovat král Ramkhamhaeng. Každý na něj mohl zazvonit a přivolat tak krále, který rozsoudil spor a nastolil spravedlnost. Nejvýznamnější součásti tohoto srdce historické Sukhothaje tvoří královský palác a wat Mahathat .
Komplex desítek budov ohraničený příkopem pokrývá plochu 16 000 m2 a nachází se v něm dva hlavní soubory budov; královská budova a svatyně. V pozůstatcích hlavní královské budovy Noen Phrasat v 19. století král Rama IV. objevil známý kamenný nápis krále Ramkhamhaenga společně s částí panovníkova kamenného trůnu, na kterém vyřizoval státní záležitosti. Trůn byl přesunut do Bangkoku a později na něm byl korunován Rama VI.
Wat Mahathat je prvním skutečně sukhothajským monumentem, s jeho stavbou začal Intradit a byl dokončen v roce 1345. Jeho svatyně je největším chrámem v Sukhothaji, chedi je ve tvaru lotosového květu, který symbolizuje čistotu Buddhovy doktríny.Lotus jako završení chedi byl používán pouze v Sukhothaji. Na podstavcích jsou umístěny sochy stojících Buddhových učedníků a socha sedícího Buddhy. Zdejší bronzová socha sedícího Buddhy z poloviny 14. století byla za vlády Ramy I. převezena do Bangkoku do wat Suthat.
Wat Si Sa Wai byl zřejmě původně hinduistickou svatyní později přeměněnou v buddhistický chrám s dominujícími třemi prangy. Pozdější král Ráma VI. zde našel pozůstatky sochy nejvyššího hinduistického boha Sayompha.
Chrám Traphang-Tong na ostrově uprostřed jezera obsahuje zbytky obrovských chedi. V nové svatyni je uchován otisk nohy Buddhy pocházející z doby vlády krále Lithai na konci 14. století.
Umělecké předměty z nálezů v Sukhothaji naleznete v Národním muzeu Ramkhamhaeng pojmenovaném podle nejvýznamnějším panovníkovi jehož bronzovou sochu s reliéfy z jeho života najdete také v centrálním parku.
Po prohlídce komplexu uvnitř městských zdí se můžete vydat mimo za dalšími památkami nacházejícími se vně zdí. Druhá nejvýznamnější stavba v Sukhothaji leží severním směrem. Wat Phra-Phai-Luang byl původně hinduistickou svatyní později přestavěnou na buddhistický klášter, obklopuje ho vodní příkop. Jedná se o typický khmerský monument se třemi prangy směřujícími k východu, z nich si pouze jediný uchoval štukovou výzdobu. Mondop obsahuje Buddhu zachyceného ve čtyřech podobách.
Stejným směrem se nachází i wat si Chum, který má ve své hlavní patnáctimetrové svatyni obří sochu sedícího Buddhy. Podle pověstí Buddha hovoří ke svým stoupencům – vysvětlením může být skryté schodiště vedoucí až k vrcholu sochy, odkud mohl někdo promlouvat.
Na východní straně najdete dokonalou ukázkou umění Sukhothaje s různými epizodami z Buddhova života v podobě wat Traphang-Thong-Lang. K mistrovským kouskům patří zejména štuková výzdoba na jižní straně představující Buddhu doprovázeného anděly při sestupu z nebe.
Na východ od halvního komplexu byl postaven také wat Chang Lom se zvonovitou čedi, která je ozdobená slony. Podobný styl najdeme i v dalších městech ze sukhothajského období.
Mezi chrámy ležícími jižně od městských zdí patří k nejzajímavějším wat Chetuphon se sochami Buddhy ve čtyřech různých polohách. Malá svatyně obsahuje sochu známou jako budoucí Buddha.
okolí Sukhothaje
V blízkém okolí Sukhotaje najdete i několik dalších míst s pozůstatky staveb ze sukhotajského období. Dvojčetem Sukhothaje je historický park v Sri Satchanalai, který je sice méně navštěvovaný, ale nachází se v něm 134 různých staveb. V samotném Sri Satchanalai se každoročně na začátku dubna koná velice pěkný svátek, kdy novicové vstupující do kláštera jsou převáženi po městě na slonech. Jedná se o 150 let starou tradici.Sri Satchanalai leží 50 km severně od Sukhothaje, cesta autobusem z Nové Sukhothaje trvá dvě hodiny.
Mezi zdejší nejzajímavější stavby patří wat Phra Si Rattana Mahathat, který se nachází 3 km jižně od starověkých zdí. Střed chrámu označuje obrovský prang na čtvercové základně. Wat Khao Suwan Khiri je chrám postavený na kopci se zvonovitou čedi, která označuje jeho střed. Na základě podobnosti se sukhothajským Wat Chang Lom se zdá, že ho nechal postavit král Ramkhamhaeng. Čedi wat Chang Lom podepírá 39 slonů. Ve výklencích je zachycen Buddhův zápas s Marou. Jedním z nejhezčích chrámů je wat Chedi Chet Thaeo.
Kamphaeng Phet tvořil součásti khmerské říše. V sukhothajském období byl královským městem založeným za vlády krále Ler Thai v roce 1347. Cesta autobusem ze Sukhothaje trvá 90 minut.
Z kdysi nejvýznamnějšího wat Phra Kaeo zbyly jen ruiny, po určitou dobu zde byl uložen i Smaragdový Buddha. Stavbou v klasickém místním stylu je wat Phrathat s pagodou z písku kamene a cihel. Osmašedesát slonů z pískovce podpírá pagodu wat Chang Ropu.
Exponáty z thajské historie a archeologické nálezy z Kamphaeng Phet najdete v Národní muzeum Kamphaeng Phet.
Pro ty, kteří se přepravují vlakem, je nejbližší železniční zastávkou pro návštěvu Sukhothaje Phitsanulok.
V druhé polovině 15. století v období Ayutthaya byl Philok, jak ho často zkracují místní lidé, po pětadvacet let hlavním městem. Ve wat Phra Si Ratana Mahathat se nachází jeden z nejuctívanějších Buddhů v zemi, bronzová socha z poloviny 14. století.
Západním směrem od Sukhothaje vede silnice přes Tak, rodiště generála Taksina, který po pádu Ayutthaye založil nové hlavní město. Jeho památník je vždy na přelomu prosince a ledna dějištěm festivalu . Pohraniční Mae Sot je směsicí Thajců, Karenů, Hmongů a Barmánců. Mae Sot je především zastávkou na cestě do Umpangu, který je východiskem k trekům do okolních vesniček obývaných etniky Akha, lIsu, Hmong a Karen.Vodopád Thi Lo Su, obklopený pralesem, je označován za nejkrásnější v Thajsku – jeho vody padají z výšky 300 m.
Do této relativně izolované části Thajska bylo nedávno zavedeno spojení malými letadly z Bangkoku. Cesta autobusem ze Sukhothaje trvá 2,5 hodiny, do Bangkoku a Chiang Mai asi 8,5 hodiny. Songthaewy z Mae Sotu do Umpangu jezdí od 7.00 do 15.00 hod., cesta trvá 5 hodin.