Bali Bohemia
charakter článku: Články, reportáže, rozhovory
oblast: Phuket
sekce: Umění
vydáno: 19.12.2005, autor: Pavel Zvolánek

Thajsko: Tudy chodil James Bond

Cesta 007 do Thajska

Pro turisty je to zastávka téměř povinná. Plavbu k ostrovu Jamese Bonda nabízejí všechny cestovní kanceláře. Ko Tapu se tyčí z Andamanského moře jako vztyčený prst, lodě s výletníky pak zastávají u sousedního Ko Kow Phing Khanu. Oba ostrovy v roce 1974 posloužily jako kulisy jednoho z dobrodružství Jamese Bonda, legendárního agenta 007.  
 


Muž se zlatou zbraní The man with Golden Gun je závěrečnou, třináctou, novelou, kterou sepsal Ian Fleming. Byla publikována až po jeho smrti a provázela ji spekulace, že ji dokončil Kingsley Amis. V bondovské řadě ji patří číslo devět, pro Rogera Moora to byla druhá příležitost převtělit se do role agenta 007. V režii Guy Hamiltona se tentokrát se utkává s profesionálním zabijákem Franciscem Scaramangou, představovaným Christopherem Leem, který pro své vražedné mise používá zlatou zbran a vystačí si s jedinou zlatou kulkou. Jeho příštím cílem se má stát vědec Gibson a jeho strategické solární zařízení. Bondův příběh byl natáčen v londýnských studiích Pinewood, Hongkongu, Macau a Thajsku. Ostrov, který dnes je turistickou atrakcí známou jako Ostrov James Bonda ve filmu představoval Scaramangovu skrýš pro jeho solární panely. Původně tato bondovka měla vzniknout již v roce 1969, ale natáčení, které se mělo odehrávat v Kambodži, bylo vzhledem po vypuknutí válečného konfliktu v zemi, odloženo.V Thajsku na filmaře čekala překvapení jiného druhu. Filmový štáb sídlil na pevnině a na natáčení se musel přepravovat lodí. Když se ukázalo, že produkce hodlá zaměstnat pouze polovinu místních lodníků, zablokovali ostatní filmařům cestu. Po krátkém dohadování se produkce rozhodla odškodnit i je, lodníci se však nedokázali dohodnout, kolik jich vlastně je. Tak nedostanete nic, rozhodl produkční. Reakce, která následovala ho překvapila. Lodníci se beze slova otočili, zmizeli a již nikdy filmařům nečinili potíže. Cesta další z bondovek na plátna kin byla volná.     
 

Bondův příběh byl natáčen v londýnských studiích Pinewood, Hongkongu, Macau a Thajsku. Ostrov, který dnes je turistickou atrakcí známou jako Ostrov James Bonda ve filmu představoval Scaramangovu skrýš pro jeho solární panely. Původně tato bondovka měla vzniknout již v roce 1969, ale natáčení, které se mělo odehrávat v Kambodži, bylo vzhledem po vypuknutí válečného konfliktu v zemi, odloženo. 

V Thajsku na filmaře čekala překvapení jiného druhu. Filmový štáb sídlil na pevnině a na natáčení se musel přepravovat lodí. Když se ukázalo, že produkce hodlá zaměstnat pouze polovinu místních lodníků, zablokovali ostatní filmařům cestu. Po krátkém dohadování se produkce rozhodl aodškodnit i je, lodníci se však nedokázali dohodnout, kolik jich vlastně je. Tak nedostanete nic, rozhodl produkční. Reakce, která následovala ho překvapila. Lodníci se beze slova otočili, zmizeli a již nikdy filmařům nečinili potíže. Cesta další z bondovek na plátna kon byla volná.   
 

Facebook:
Související fotografie
Související články


Asean.cz - informace o zemích jihovýchodní Asie:
Barma/Myanmar, Brunej, Filipíny, Indonésie, Kambodža, Laos, Malajsie, Singapur, Thajsko, Vietnam, Východní Timor
Thajsko.Asean.cz: Thajsko: Tudy chodil James Bond , Cesta 007 do Thajska
Thajsko © 2009 - 2018 Marten & Louis s.r.o.