Bali Bohemia
charakter článku: Články, reportáže, rozhovory
oblast: Centrální Thajsko
sekce: Sex a prostituce, Očkování, nemoci, Náboženství
vydáno: 4.3.2013, autor: Pavel Zvolánek

Thajsko: Klášter Phra Baht Nam Phu – místo, odkud není návratu


Byla to skupina jako každá jiná, pilně zkoušela, koncertovala, nahrávala, s jedinou odlišností, dveře do HIV bandu jejím členům otevírala jejich diagnoza.

Tohle je Chang, tady Charlie, Sirakorng, znám je pouze přezdívkami, někteří z nich už nežijí, ukazuje na plakát visící na stěně jeden z členů HIV bandu , skupiny, která se mohla dát dohromady pouze právě tady, nedaleko města Lopburi, v poslední zastávce pro HIV pozitivní pacienty. Původně sem před patnácti lety dorazili ti, kteří doufali, že v prostředí buddhistického kláštera naleznou útěchu a smíření s vlastním osudem. Dnes je zde okolo 400 pacientů, přicházejí sami nebo je sem přivážejí jejich rodiny, které nedokáží překonat široce rozšířené předsudky spojení s touto nemocí. Smrt je v klášteře denním hostem. Každý den zde zemře jeden pacient. V poslednách letech se tomuto buddhistickému hospicu zoufale nedostává peněz, čeho je zde dostatek jsou lidské kosti, z nichž zde vznikla malá výstava.

Některé další klášterní expozice mohou návštěvníka šokovat, tak jako muzeum života vystavující těla těch, kteří zemřeli na AIDS. Duchovním otcem podobných projektů je zdejší opat, který stál také u zrodu HIV bandu, skupiny, která musela přeručit svoji činnost poté, co třicet jejích bývalých členů postupně zemřelo a nenašla se za ně hudebně obdobně zdatná náhrada. Podle odhadů žije v Thajsku až milion HIV pozitivních lidí. Během čtení tohoto článku se nakazil další člověk. Možná i pro něj jednou jeho cesta skončí v klášteře Phra Baht Nam Phu.

 

 

Facebook:
Související fotografie
Související videa
Související články


Asean.cz - informace o zemích jihovýchodní Asie:
Barma/Myanmar, Brunej, Filipíny, Indonésie, Kambodža, Laos, Malajsie, Singapur, Thajsko, Vietnam, Východní Timor
Thajsko.Asean.cz: Thajsko: Klášter Phra Baht Nam Phu – místo, odkud není návratu ,
Thajsko © 2009 - 2019 Marten & Louis s.r.o.