Bali Bohemia
charakter článku: Články, reportáže, rozhovory
oblast: Bangkok
sekce: Zábava, Ubytování, Nákupy
vydáno: 22.8.2005, autor: Pavel Zvolánek

Thajsko: Z Khao San se stala globální ulice

Proměny baťůžkářské Mekky

Ještě před několika roky byla pověstná  ulice Khao San označována jako slum pro cizince. Na adresu, kterou zná  v thajském Bangkoku každý  cestovatel hledající  laciné ubytování , by Thajci zabloudili jenom omylem. Dnes je toto místo v modě. Ulice, kterou měsíčně projde až 80 000 lidí , je možná  ještě navštěvovanější  než věhlasné uličky s erotickými bary.   

Globální ulice
Globální ulice

"Khao San je nyní globální  ulici, místem, kde se Thajci mohou setkat se západním světem," říká  autor internetove stranky www.khaosanroad.com John Hughes. Kdysi klidná  ulice, obývaná  vzdělanou thajskou střední  vrstvou, se proměnila v místo, kde thajského není  téměř nic a vše je podřízeno potřebám západních cestovatelů. Ti, kteří  sem dnes přijíždějí , se však liší  od těch ze šedesatých let. "To byli skuteční  cestovatelé, kteří všechno opustili a na cestě si ještě museli přivydělavat. Ti dnešní  přijíždějí  s jistotou tatínkova konta, někteří  jsou jako děti, ktere píší  na moji internetovou stránku, abych pro ně jako chůva všechno zajistil," vzpomíná  na staré časy Hughes. Popularitu Khao Sanu ještě zvýšil americký  film Pláž, popisující  novodobé cestovatele, kteří  se přesunují tisíce kilometrů jenom proto, aby skončili v místě se stejným komfortem jako doma. "Mluví   o Thajcích a Thajsku, jako kdyby leželo na opačném konci světa, ale ono je kolem nich," říká  australský  student. "Dnešní  Khao San je karikaturou," tvrdí  thajský  novinář. 

Dva světy na Khao San
Dva světy na Khao San

Khao San láká i odpuzuje

Na ulici se stále dá  koupit laciná porce thajskych nudli, můžete si nechat vypálit pirátské cédečko, sehnat falešnou novinářskou průkazku nebo si odnést univerzitni diplom, se kterým můžete na některé  místní  škole začít učit angličtinu. Místní  restaurace stále ještě promítají  filmy dříve, než se objeví v kinech, ale příval návštěvníků mění  charakter ulice.  Na začátku devadesátých let se tady nacházelo sedmdesát procent laciných ubytoven z celého Bangkoku, dnes tu vznikají hotely s cenami okolo dvou tisíc korun za noc, ve kterých se ubytovávají obchodníci se stříbrem. Populární Club stál padesát milionů a jeho majitel věří, že se mu investice vrátí  během jednoho roku. "Khao San se stává  pro investory velice drahou ulicí, zejména kvůli indickým krejčím a obchodníkům se stříbrem, kteří  vyhnali ceny nahoru," říká majitelka cestovní kanceláře Tabtim Pienpanassak. Pro cestovatele s batohem jako by v tomto světě již nebylo místo. "Věřím, že pro oba světy je tady prostor," tvrdí  Hughes. Odpovědi, které přicházejí  na jeho internetovou stranku, svědčí o opaku. Pro většinu z "batůžkářů" je výstavba drahých hotelů  důvodem k tomu, aby se Khao Sanu vyhnuli. Jiné návštěvníky však nová podoba ulice přitahuje. A tak ani nepřekvapí, že bývalá  Miss Thajska ve volném čase nejraději zajde do Susie baru a prochází  se knihkupectvími, samozřejmě na Khao Sanu. 

Koupit se dá všechno
Koupit se dá všechno

Na začátku devadesátých let se tady nacházelo sedmdesát procent laciných ubytoven z celého Bangkoku, dnes tu vznikají hotely s cenami okolo dvou tisíc korun za noc, ve kterých se ubytovávají obchodníci se stříbrem. Populární Club stál padesát milionů a jeho majitel věří, že se mu investice vrátí  během jednoho roku. "Khao San se stává  pro investory velice drahou ulicí, zejména kvůli indickým krejčím a obchodníkům se stříbrem, kteří  vyhnali ceny nahoru," říká majitelka cestovní kanceláře Tabtim Pienpanassak. Pro cestovatele s batohem jako by v tomto světě již nebylo místo. "Věřím, že pro oba světy je tady prostor," tvrdí  Hughes. Odpovědi, které přicházejí  na jeho internetovou stranku, svědčí o opaku. Pro většinu z "batůžkářů" je výstavba drahých hotelů
 d ůvodem k tomu, aby se Khao Sanu vyhnuli. Jiné návštěvníky však nová podoba ulice přitahuje. A tak ani nepřekvapí, že bývalá  Miss Thajska ve volném čase nejraději zajde do Susie baru a prochází  se knihkupectvími, samozřejmě na Khao Sanu.

Facebook:
Související fotografie
Související videa
Související články


Asean.cz - informace o zemích jihovýchodní Asie:
Barma/Myanmar, Brunej, Filipíny, Indonésie, Kambodža, Laos, Malajsie, Singapur, Thajsko, Vietnam, Východní Timor
Thajsko.Asean.cz: Thajsko: Z Khao San se stala globální ulice, Proměny baťůžkářské Mekky
Thajsko © 2009 - 2018 Marten & Louis s.r.o.